Michalovce

 

Mesto s bohatou históriou a zaujímavými historickými pamiatkami, je hospodárskym a kultúrnym centrom dolného Zemplína. Cestovný ruch sa sústreďuje do oblasti Zemplínskej šíravy, ktorá má výborné podmienky na letnú rekreáciu a vodné športy. Táto veľká rekreačná oblasť je jednou z najteplejších oblastí na Slovensku.

Mesto leží v srdci Zemplína, je administratívnym sídlom okresu a centrom juhovýchodného regiónu Slovenska. Je vstupnou bránou rekreačnej oblasti Zemplínska šírava.

Brehy rieky Laborec sa stali sídlom prvých obyvateľov tejto oblasti už pred 7-tisíc rokmi. Strategická poloha mesta dala základ pre vznik tradičných i klasických remesiel, obchodu a neskôr priemyselnej výroby v odevníctve, stavebníctve, keramike, strojárstve, elektrotechnike a v potravinárstve.

Dnešné moderné Michalovce sú domovom 40-tisíc obyvateľov. Stali sa centrom vzdelanosti, obchodu a turistiky na Zemplíne. Okrem stredných škôl s viac ako 40-ročnou tradíciou sú tu etablované pobočky dvoch vysokých škôl. V nedávnom období boli postavené v meste tri hypermarkety a ďalšie pribudnú v dohľadnom čase.

Turistickým ruchom a rekreačným zázemím boli Michalovce známe najmä v 80. rokoch minulého storočia. Najväčšia vodná plocha Slovenska Zemplínska šírava - vďačí za jedinečné klimatické pomery svojej geografickej polohe. Je známa najväčším počtom slnečných a tropických dní v roku. Najbližšie rekreačné stredisko (Biela hora) sa nachádza len 3 kilometre od mesta. Aj ďalšie strediská: Hôrka, Vinianske jazero, Medvedia hora, Kaluža, Kamenec, Klokočov a Paľkov sú mimoriadne priaznivé na kúpanie, vodné športy, rybolov a pešiu turistiku do okolitých hôr. Južné svahy kopcov sú pokryté vinicami. Jazero Morské oko a blízky vrch Sninský kameň sú mimoriadne často navštevované nielen domácimi, ale stále častejšie aj zahraničnými turistami z okolitých susedných krajín. Atrakciou sú aj turistické trasy malebného pohoria Vihorlatských vrchov, ktoré sú súčasťou chránenej krajinnej oblasti.

Nová, zrekonštruovaná centrálna pešia zóna s pútavou dominantou - spievajúcou fontánou je prirodzeným centrom tohto moderného srdca Zemplína. Zastavte sa v našom meste, prijmite našu pohostinnosť a zabudnite na čas.